Scroll to top

Taizé we Wrocławiu

Taizé we Wrocławiu

28 grudnia 2019 - 31 stycznia 2020

W dniach 28 grudnia 2019 r. – 1 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane każdego roku przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé w jednym z miast naszego kontynentu. Tym razem gospodarzem tego spotkania był Wrocław, więc nadarzyła się wspaniała okazja do tego, żeby razem z 20 tysiącami młodych chrześcijan z sześćdziesięciu krajów wspólnie modlić się i w Tym, który nas łączy szukać dróg nadziei i pokoju dla współczesnego świata. W spotkaniu wzięli udział też przedstawiciele naszego FMO: Kasia, Asia i Kuba, którym towarzyszyli bracia Celestyn, Waldemar i Tobiasz.

Uczestnicząc aktywnie w całym programie spotkania, na różny sposób doświadczyliśmy piękna Kościoła. Miało to miejsce najpierw w rodzinie, która ugościła nas zgodnie ze staropolskim przysłowiem: „Gość w dom, Bóg w dom” (jednego dnia użyczyli nam nawet swojego samochodu!); w parafii (w podwrocławskiej Oławie), gdzie podczas spotkań w międzynarodowych grupach rozmawialiśmy o naszym wspólnym przeżywaniu wiary w zupełnie odmiennych kontekstach kulturowych czy społecznych; na popołudniowych spotkaniach tematycznych w różnych miejscach Wrocławia; podczas południowych i wieczornych modlitw na Hali Stulecia i w kościołach Wrocławia, gdzie w wielkim skupieniu śpiewaliśmy kanony w różnych językach, słuchaliśmy Słowa i modliliśmy się w przejmującej ciszy.

Trudno opisać w kilku zdaniach opisać cały koloryt wrażeń, który zostawiło nam to spotkanie. Coś, co na pewno zostanie jest głęboko w nas, to doświadczenie jedności. Poznanie naszych rówieśników z różnych krajów czy wyznań chrześcijańskich pomogło nam nie tylko sprawdzić, jak mówimy po angielsku, ale przede wszystkim odkryć, że wszelkie uprzedzenia wobec tych, których nie znamy, są krzywdzące i nieprawdziwe. Czujemy, że Duch Święty, który działa pośród wszystkich wierzących, zaprasza nas do szukania dróg nadziei i jedności. Jesteśmy i chcemy być – jak głosił temat tego spotkania – „zawsze w drodze, ale nigdy nie wykorzenieni”. W społeczeństwie, które tak szybko się zmienia, chcemy mocno wdrukować w swoje serca to, co powiedział każdemu z nas brat Alois, przeor wspólnoty z Taizé: „W chwilach prób i radości pamiętajmy, że Bóg jest wierny i że On, który już przygotowuje przyszłość pełną pokoju, zachęca, byśmy nie ustawali w swoich działaniach”.

Br. Celestyn Cebula OFM