Scroll to top

Dni Wspólnoty 2023 – zapisy

Pokój i dobro!

Czas rekolekcji wakacyjnych szybko minął… A to oznacza, że już wkrótce czekają nas Dni Wspólnoty!

W tym roku Dni Wspólnoty odbędą się w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 22-24 września 2023 r. To tydzień później niż zwykle. Przyczyny zmiany terminu były od nas niezależne – po prostu, w trzecią niedzielę września w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miała miejsce Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, więc trudno byłoby przeprowadzić w tym samym czasie dwa tak duże wydarzenia.

Poniżej zamieszczamy informacje organizacyjne oraz plan wydarzenia – prosimy dobrze się z nimi zapoznać.

Informacje organizacyjne:

 • Powstało pytanie: kto może uczestniczyć w Dniach Wspólnoty? Dni Wspólnoty przeznaczone są dla wszystkich oazowiczów z naszych wspólnot FMO (a zatem nie tylko dla biorących udział w tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych). Przypominam jednak, że to wydarzenie jest wyjazdem formacyjnym, a nie towarzyskim. Dni Wspólnoty są po to, żeby dziękować Bogu za czas rekolekcji wakacyjnych oraz prosić o łaski na czas nowego roku formacji.
 • Zgłoszeń na Dni Wspólnoty dokonują moderatorzy lokalni wspólnot FMO (zostali o tym poinformowani indywidualnie). Każdy zgłoszony w ten sposób uczestnik otrzyma imienny identyfikator, który jest biletem wstępu na każdy punkt programu. Nie ma możliwości uczestnictwa w DW bez zgłoszenia.
  Gdyby ktoś ze „starych” oazowiczów chciał wziąć udział w Dniach Wspólnoty, proszony jest o kontakt z nami przez maila fmo@bernardyni.pl – będziemy takie prośby rozpatrywać indywidualnie.
 • Koszt udziału w Dniach Wspólnoty wynosi 100 zł (nie licząc kosztów dojazdu).
 • Zgłoszenia od moderatorów lokalnych przyjmuję do 10 września 2023 r. (niedziela) włącznie.
 • Na Dni Wspólnoty nie zapomnijcie zabrać różańców śpiewników FMO. Ponadto osoby grające na instrumentach niech wezmą je ze sobą.
 • Podczas Dni Wspólnoty będzie możliwość zakupu śpiewników FMO (15 zł za sztukę).
 • W tym roku na DW nie będzie przydzielany krzyż animatorski. Razem z o. Idzim dopiero przejęliśmy opiekę nad oazą i potrzebujemy troszkę czasu, żeby rozeznać się w przygotowaniu do przyjęcia tej posługi przez animatorów.
 • Podczas prezentacji każda ze wspólnot rekolekcyjnych (ODB i ONŻ) przedstawia krótki filmik z wydarzenia oraz krótko prezentuje siebie na żywo. Czas na całość prezentacji grupy to 15 min.
 • Animatorem liturgicznym Dni Wspólnoty jest Jan Olszewski (FMO Alwernia). Bezpośrednio do niego proszę zgłaszać chęć służby przy ołtarzu.
  Animatorką muzyczną Dni Wspólnoty jest Agata Mokrogulska (FMO Łęczyca).
  Animatorem organizacyjnym Dni Wspólnoty (odpowiadającym za zakwaterowanie, sprzedaż śpiewników, opłaty, itp.) jest Tomasz Kurnik.
 • Dni Wspólnoty są wizytówką naszego duszpasterstwa, dlatego przypominam kilka ważnych zasad:
  1.Na DW obowiązuje absolutny zakaz posiadania oraz spożywania alkoholu lub przyjmowania jakichkolwiek innych używek (takich jak papierosy, dopalacze czy narkotyki). Zakaz ten dotyczy wszystkich uczestniczących w Dniach Wspólnoty. Złamanie tego zakazu wiąże się z natychmiastowym opuszczeniem Dni Wspólnoty przez tę osobę, zawieszeniem w prawach członka FMO oraz zakazem uczestnictwa w jakichkolwiek wydarzeniach czy rekolekcjach organizowanych przez duszpasterstwo Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej.
  2. Na Dniach Wspólnoty obowiązuje również cisza nocna. Po wyznaczonej w planie dnia godzinie każdy uczestnik ma obowiązek przebywania w swoich pokojach – nie można opuszczać terenu Domu Pielgrzyma ani odwiedzać się w pokojach. Dotyczy to także pełnoletnich uczestników DW.
  Dlaczego? Z kilku ważnych powodów: po pierwsze, wiek naszych uczestników jest bardzo różnorodny i należy zadbać o wszystkich, a szczególnie o dzieci Boże. Po drugie, jesteśmy gośćmi na terenie Domu Pielgrzyma, który ma swoje zasady odnośnie ciszy nocnej i na którym przebywają także inni pielgrzymi. Po trzecie, przestrzeń sanktuarium jest terenem sakralnym, co także należy uszanować. Po czwarte – żeby zadbać o Wasze bezpieczeństwo. Wreszcie po piąte – trzeba się po prostu wyspać, żeby mieć siłę do aktywnego i owocnego przeżycia DW.
  3. Każdy punkt programu jest obowiązkowy. Wyjątkiem jest poranny Namiot Spotkania. 😉

Plan Dni Wspólnoty:

22 września 2023 (piątek)
do 17:30 – zakwaterowanie
18:00 – zawiązanie wspólnoty (bazylika)
18:30 – różaniec (bazylika)
19:00 – kolacja (restauracja Domu Pielgrzyma)
20:00 – adoracja + spowiedź (bazylika)
21:15 – spotkanie z animatorami (aula papieska)
22:00 – cisza nocna

23 września 2023 (sobota)
(dla chętnych!) 7:00 – Namiot Spotkania (kaplica Domu Pielgrzyma)
8:00 – śniadanie (restauracja Domu Pielgrzyma)
8:45 – Jutrznia (kaplica WSD)
krótkie spotkania porekolekcyjne (w grupach)
10:30 – prezentacje (aula)
13:30 – obiad (restauracja Domu Pielgrzyma)
14:00 – spotkanie z moderatorami (aula papieska)
15:00 – przygotowanie do Eucharystii (bazylika)
15:30 – Eucharystia (bazylika­)
17:30
– kolacja (restauracja Domu Pielgrzyma)
18:30 – Nieszpory (kaplica WSD)
19:00 –spektakl Teatru A (aula WSD)
20:15 – modlitwa uwielbienia (kaplica WSD)
22:00 – cisza nocna

24 września (niedziela)
(dla chętnych!) 6:30 – Namiot Spotkania (kaplica Domu Pielgrzyma)
7:30 – śniadanie (restauracja Domu Pielgrzyma)
8:30 – Jutrznia (bazylika)
9:00 – Eucharystia (bazylika)
10:00
– modlitwa śpiewem (dziedziniec Domu Pielgrzyma)
11:00 – zupa
wyjazd

W razie jakichkolwiek pytań – śmiało, jesteśmy do Waszej dyspozycji!
o. Celestyn & o. Idzi